Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  HOME PAGE  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

TÜRKİYE ÖZEL-O-R

O-Ö-P-R

Odunpazarı-Oliympos-Ortakent/Yahşi-Ölüdeniz-
Özdere-Palandöken Kayak Merkezi-Pamukkale-
Patara-Perge-Phaselis-

TurkiyeOzel-O-P resimleri
  Türkiye Özel -O-R Promotion
  Türkiye Özel -O-R Photo
  Where should visit
  Shopping
  Recreation
  Food and Drink
  Accommodation
  Transportation
  Useful Information
  Türkiye Özel -O-R Guide
  Guest Book
 

FAYDALI BİLGİLER - TÜRKİYE ÖZEL-O-R

 

                       

                                         

                                

gazete ile ilgili görsel sonucu

GAZETELERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

 

bakınız >>> Gezilecek yerler

 

BİTEZ

Bodrum’a 10 km. uzaklıkta bulunan Bitez, köyle deniz arasındaki araziyi kaplayan mandalina bahçeleri ile maviyle yeşilin birleştiği en güzel köşelerden biridir. Bu geniş kumsala Bodrum'dan kalkan dolmuşlarla kolayca gidilir. Dolmuşlar bir kaç otel ve restoranın önünden geçerek, sahil boyu gitmeden, Bitez'in içinde dururlar. Denize girmek ve güneşlenmek için inşa edilmiş olan küçük iskeleler kıyıdan uzanır. Kumsalın arkasındaki kurumuş nehir yataklarından ilerlenildiğinde, narenciye üreticilerinin gözetimindeki yüzlerce dönümlük mandalina bahçeleri gözler önüne serilir. Bitez'in diğer adı Ağaçlı'dır. Bitez, Ortakent ile birlikte yarımada üzerindeki en önemli narenciye yetişme alanıdır. Kumsal, susporlarının ateşli meraklıları ve güneş aşıkları ile ünlüdür.

Bodrum Güneş Batımı

GÜMÜŞLÜK

Gümüşlük Yarımadanın en eski yerleşim birimlerinden biridir. Gümüşlük'de Tavşan Adasını karaya bağlayan eski limanın kalıntılarını yer yer görebilmek mümkündür.Bu huzur dolu köy, yarımadanın üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Alçak gönüllü restoranları, pansiyon ve motelleri bulunmakta, fakat köy genişleyememektedir; çünkü burası resmi olarak arkeolojik bir sit alanıdır ve doğal görünümü değiştirecek herhangi bir şey yapmaya veya yerleri kazmaya izin verilmemektedir.

GÜMÜŞLÜK

GÜNDOĞAN

Gündoğan köyü, Ege denizine uzanan Bodrum yarımadasi üzerinde Romalılar tarafindan M.Ö. 353-375 yıllarında deniz kenarında VARA ismiyle kurulmuştur. 900 yıl önceki korsan saldırısı nedeniyle köy bugün kurulu olduğu yere taşınmıştır. Gündoğan'da halen Romalılar zamanından kalma TELMISUS BELDELERİ adı verilen eserler mevcuttur. Gündoğan Beldesinde yaşayan gruplar sırasıyla Mikenler, Persler, Karyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Menteşeliler ve 1522 yılından beride Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Beldede yaşayan halk Orta Asya Türkmenlerindendir. Beldenin adı 1961 yılında Farilya iken Gündoğan olarak değiştirilmiştir. Gündoğan'ın eski adı olan ve bir Rum sözcüğü olan Farilya, Güneşin doğuşu anlamına gelmektedir. Zengin bir tarihsel geçmise sahip olan Gündoğan'da , yarımadanın ilk yerleşik halkı olan LeLeglere ait yüzlerce kaya mezar bulunmaktadır. Tavşan adasında bulunan Erken Doğu Roma (Bizans) dönemine ait kilise, Osmanlı kulesi, Kalkolitik çağ öreni olan Peynir Çiçeği Mağarası, Elli iki merdiven kilisesi ,eski yel değirmenleri ve su sarnıçları beldede bulunan diğer tarihi zenginliklerdendir. Özellikle trekking , sörf , yelken sporları ve dalmak için uygun olan beldede, her zaman sakin ve huzurlu dinlenme olanaklarından faydalanılabilinir. Gündoğan'da yarımadanın en yumuşak iklimi görülür. Eylül, Ekim aylarında hiç düşünmeden denizine girebilir,doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. (Yukarıdaki bilgiler Gündoğan Belediyesi web sitesinden alınmıştır.)

GÜNDOĞAN

GÜVERCİNLİK

Güvercinlik Bodrum’a 25 km uzaklıkta yeşil ve mavinin iç içe geçtiği harika güzelliğe sahip bir koydur . Güvercinlik bu doğal ve doyumsuz güzelliği yanında, karşısında bulunan Salih Adası ile de ilgi çekmektedir.Bodrum'un en güzel balık restaurantları deniz ile içi içe buradadır.

KONACIK

Karia Bölgesi'nin LELEG yerleşim kenti olan ve konumundan dolayı günümüze daha az bir yıpranma ile ayakta kalabilen PEDASA kelime anlamı olarak Luvi (Eski Hititçe) dilinde ‘Keçi Yolu (Patika)' anlamındadır. Konacık,Gökçeler Mevkiinde bulunan PEDASA, ünlü tarihçi Heredotos'a göre M.Ö. IV ve V. Yüzyıllarda bölgenin en önemli ticaret kentidir.Bakımlı üzüm bağlarından elde ettikleri şarapları günümüz yerleşiminde Çırkan Köyü üzerinden Bitez Limanından ihraç ederek dönemin antik çağında tacirlikleri ile ünlenmişlerdir.

ORTAKENT

Mandalina bahçeleri ve ılık denizi ile ünlü olan Ortakent Bodrum’a 14 km. uzaklıkta olup Bodrum’daki köy yaşamını gözlemlemek için en uygun noktalardan biridir. Ortakent de, Bitez gibi kumsaldan içerlektir. Burası yarımadanın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Büyük bir mandalina üretim alanıdır. Bodrum'un suyu buradan sağlanır. Bodrum'un batısında, anayol üzerinde kuruludur. Çevredeki onüç orijinal kuleli ev de burada bulunmaktadır. 1601'de inşa edilmiş Kuleli Mustafa Paşa Konağı'nın damında ve belki de savunma amacıyla inşa edilen 60 cm. kalınlığındaki duvarların top ateşlerinin açtığı gedikler bulunmaktadır. Ortakent'ten ileriye doğru gidildiğinde varılan Yahşi, Bodrum'a doğru doyulmaz güzellikte manzaralar sunar. Buradan bir yol da küçük otel ve restoranlarla bir kaç küçük iskelenin bulunduğu geniş kumsala uzanır.

ORTAKENT

TORBA

Torba, yarımadanın en kuzeydoğu ucunda, korunmalı bir koyda kuruludur. Sakin ve huzurlu bir atmosferi ve Bodrum'a kolayca ulaşımı olması, buranın popüler olmasını sağlamıştır. Uzun kıyısı boyunca küçük pansiyonlar, barlar ve özel güneşlenme iskeleleri bulunmaktadır. Bu korunmalı limanın bir parçası olan Torba, yatçıların uğradıkları ve balıkçı yerli halkın yakaladıkları deniz ürünlerini boşaltabildikleri, ünlü ve sakin bir barınaktır. Ayrıca her gün bir feribot, henüz bozulmamış Güllük körfezinden karşıya geçerek, Didim'e gider; böylece bir yandan muhteşem Apollo Tapınağı seyredilirken, diğer yandan da hoş bir vapur seferi yapılmış olur.Geleneksel Türk misafirperverliğinin yarattığı hoşça vakit süresince alınan keyif, yüzlerce yıldan bu yana belki de hiç değişmeyen geleneksel köy yaşamının gözlendiği bu seyrekçe uğranılan köylere konuk olmak, yarımadayı ziyaret edenlerin kaçırmamaları gereken belkide en değerli yaşam deneyimidir.

TORBA

TURGUTREİS

Bodrum merkeze 20km uzaklıktadır. Ünlü Osmanlı amirali Turgut Reisin bir zamanlar egede konuşlu muhteşem filosunun komuta merkezi olmuştur. Yarımadanın her yerinde olduğu gibi narenciye yetiştirmeye uygundur. Kalabalık bir nüfusa sahip olup doyumsuz günbatımları ve deniz fenerleri insanoğlunun içindeki yalnızlık duygusunu kamçılar. Kıyıdaki adacıklarda 1961 den beri deniz altı arkeoloji araştırmaları yapılmaktadır.

TURGUTREİS

YAHŞİ

Ortakent de, Bitez gibi kumsaldan içerlektir. Burası yarımadanın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Büyük bir mandalina üretim alanıdır. Bodrum'un suyu buradan sağlanır. Bodrum'un batısında, anayol üzerinde kuruludur. Çevredeki onüç orijinal kuleli ev de burada bulunmaktadır. 1601'de inşa edilmiş Kuleli Mustafa Paşa Konağı'nın damında ve belki de savunma amacıyla inşa edilen 60 cm. kalınlığındaki duvarların top ateşlerinin açtığı gedikler bulunmaktadır. Ortakent'ten ileriye doğru gidildiğinde varılan Yahşi, Bodrum'a doğru doyulmaz güzellikte manzaralar sunar. Buradan bir yol da küçük otel ve restoranlarla bir kaç küçük iskelenin bulunduğu geniş kumsala uzanır.

ORTAKENT-YAHŞİ

YALIKAVAK

Bodrum’a 18 km. uzaklıkta bulunan köy, yarımadanın kuzeybatısındadır. Yel değirmenleri, denizi, balığı ve narenciyesi ile ünlü olan Yalıkavak’ın bir diğer özelliği de en ünlü süngercilerin buradan çıkmasıdır. Bodrum'dan Yalıkavak'a karadan yapılan yolculuk sırasında, konuklar yarımada üzerinde en çok görülmesi gereken manzaraları seyrederler. Verimli vadilerden yukarı doğru tırmandıktan sonra, yol dağğın tepesini keserek aşağı doğru, yarımadanın ortasına iner ve Yalıkavak'a varmadan önce, yörenin ve güney kıyılarını ortadan iki ayırır. Yalıkavak, yıllarca Ege'nin Türk kıyılarındaki en önemli balıkçılık merkezlerinden biri, balıkçı ve sünger avcılarının teknelerinin sığındığı bir liman olmuştur. Bugün yerli halkın çoğu hala denizcidir. Yalıkavak, bir yandan denizin ağır işçiliği olan balıkçılığı, diğer yanda da çağın getirdiği kahve, restoran ve barlar gibi turistik olguları günümüzde içiçe yaşamaktadır.

YALIKAVAK

 


Türkiye Özel -O-R Tanıtımı  •  Türkiye Özel -O-R Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Türkiye Özel -O-R Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI